W budownictwie coraz powszechniejsze są trendy oparte na wyborze materiałów łączących w sobie funkcjonalność oraz aspekt ekologiczny. Niewątpliwie takim innowacyjnym produktem jest szkło piankowe A-glass. Nowoczesny i ekologiczny materiał izolacyjny budynków ze względu na swoje specyficzne walory i właściwości posiada szeroki wachlarz zastosowań

Szkło piankowe - co to jest?

Spienione szkło jest materiałem pochodzenia mineralnego. Przetopione szkło wzbogacane jest domieszkami substacji pianotwórzych. Ze względu na wyjątkowe cechy, m. in. obecność w strukturze zamkniętych porów, które nie pozwalają wydostać się uwięzionemu wewnątrz powietrzu - szkło piankowe jest doskonałym izolatorem, które z powodzeniem stosujemy do ocieplenia budynków.

Jak powstaje szkło piankowe?

Szkło piankowe jest niczym innym jak zwykłym szkłem z recyklingu, które zostało potłuczone, rozgrzane do 1200* i napowietrzone. Dzięki temu, mamy pewność, że jego palność jest zerowa. Szkło jest materiałem nieorganicznym, więc jest odporne na różnego rodzaju grzyby czy inne szkodliwe bakterie i substancje. Ma działanie ono również drenażowe.

Właściwości szkła piankowego

Podczas sukcesywnego zagęszczenia granulatu ze szkła piankowego A-Glass, poszczególne bryłki ulegają wzajemnego połączeniu, dzięki czemu parametry całej powierzchni się stabilizuje. Oferowane przez nas szkło spienione nie ulega procesom naturalnej degradacji czy starzeniu – nie traci z czasem swoich właściwości.
Dodatkowo, materiał ten nie absorbuje wilgoci, co - wspólnie z cechą mrozoodporności – powoduje, że jest też rewelacyjnym surowcem do wykonywania warstw drenażowych.
Kolejną zaletą szkła piankowego jest jego niewielka masa, bowiem metr sześcienny produktu A-Glass waży jedynie 150-170 kg. Na teren budowy dostarcza się go w formie sypkiej bądź spakowanej (w tzw. BIG-BAG).
Szkło piankowe jest produktem ekologicznym, ponieważ w razie potrzeby - można je poddać ponownemu procesowi recyklingu. Istotną cechą tego materiału, jest brak emisji szkodliwych substancji ani uciążliwego zapachu, nawet w reakcji z różnymi związkami chemicznymi czy w trakcie oddziaływania mechanicznego.
A-Glass jest niepalne (wg klasyfikacji EN 13055-1), a poddane działaniu ognia i wysokiej temperatury – nie wydziela żadnych trujących substancji, w tym toksycznych gazów.

Zalety szkła spienionego - podsumowanie: 

  • produkt ekologiczny
  • produkt niepalny
  • wraz z upływem czasu nie traci swoich właściwości 
  • idealny również jako warstwa drenażowa
  • niewielka waga

Zastosowanie szkła spienionego

Szkło piankowe powszechnie wykorzystywane jest jako izolacja cieplna pod płyty fundamentowe, zabezpieczające przed przenikaniem chłodu do budynku od strony gruntu. Jednocześnie, takie rozwiązanie funkcjonuje jako skuteczny drenaż, zapobiegając wnikaniu wilgoci w strukturę fundamentu. Najlepsze efekty uzyskuje się tworząc także opaskę ze szkła piankowego A-Glass wokół płyty (ok. 60-100 cm od brzegów fundamentu).
Taka praktyka przyczynia się do likwidacji mostków termicznych oraz chroni fundament przed niepożądanymi skutkami zamarzania wody w gruncie wysadzinowym, co mogłoby doprowadzić nawet do uszkodzenia betonowego elementu.
Zaopatrzenie się w dobrą izolację, jaką na pewno jest warstwa szkła piankowego A-Glass, to również inwestycja w oszczędności związane z niższym zużyciem energii niezbędnej do ogrzania obiektu.
Stosując żwir ze szkła piankowego, nie ma konieczności budowania głębokich fundamentów, co w prostej linii przekłada się na kolejne oszczędności – niższe koszty prac ziemnych. Spienione szkło A-Glass z powodzeniem może zostać też użyte do zaizolowania pionowego muru. Ten, wydawać by się mogło – niepozorny materiał, wspiera realizację bardzo wymagających przedsięwzięć budowlanych. Specyfika budowy struktury powierzchni bryłek szkła piankowego, sprzyja dużej sile tarcia, co zapobiega wszelkim obsunięciom. Przez to, że jest odporny na nasiąkanie wodą – przez cały czas gwarantuje utrzymanie swojej objętości i parametrów.
Ze względu na właściwości izolacyjne, szkło piankowe wykorzystuje się także do wypełniania przestrzeni między sufitowych. Szerokie spektrum unikalnych właściwości szkła piankowego A-Glass, sprawia, iż coraz częściej materiał ten zastępuje tradycyjny styropian, wełnę mineralną/szklaną czy keramzyt.
Biorąc pod uwagę wszystkie towarzyszące korzyści oraz zalety, szkło spienione A-Glass jest skuteczniejszym i w ogólnym rozrachunku – tańszym rozwiązaniem w zakresie izolacji. Warstwa szkła A-Glass jest ponadto skuteczną zaporą dla gryzoni. Przy okazji doskonale wytłumia wibracje i stanowi efektywną barierę akustyczną.
Oprócz obsypywania fundamentów, szkło piankowe idealnie odnajdzie się jako izolator piwnicznych ścian, podkład pod instalację lodowiska czy chłodni oraz wypełnienie pod płytę, na jakiej posadowiona będzie maszyna. Szkło piankowe może mieć również inne zastosowanie – jako termoizolacja dla konstrukcji stropowej przy zaaranżowaniu na płaskim dachu budynku zielonego ogrodu.
Wówczas warstwa spienionego szkła A-Glass - świetnie odprowadzi też deszczówkę.
Zakres wykorzystania szkła piankowego jest naprawdę szeroki, a dodatkowy walor proekologiczny, sprawia, że po ten innowacyjny materiał sięga coraz większe grono inwestorów.

Cena szkła piankowego

Cena szkła piankowego jest zależna od wielu czynników, takich jak np. w jakiej postaci jest dostarczane. Szkło piankowe w płytach jest o wiele droższe od szkła w granulacie, wysyłane w BIG BAGACH (3m3) lub luzem. 

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.