Dobudowa windy zewnętrznej nawet na trudnych gruntach

Dobudowa windy zewnętrznej nawet na trudnych gruntach
20.12.2023

W obliczu dynamicznie zmieniających się potrzeb społecznych i architektonicznych, dobudowa wind zewnętrznych, do istniejących budynków, nabiera coraz większego znaczenia. Firma Famar podejmuje się realizacji szerokiego spektrum zleceń związanych z problemami statycznymi budynków. W obliczu dynamicznie zmieniających się potrzeb społecznych i architektonicznych, dobudowa wind zewnętrznych stanowi jedno z kluczowych wyzwań, na które znajdujemy nowoczesne i efektywne rozwiązania.

Dobudowa wind zewnętrznych, czyli dźwigów osobowych, do budynków takich jak bloki mieszkalne, kamienice czy obiekty publiczne, jest coraz częściej rozważaną opcją. Jest to szczególnie istotne w kontekście starzejącego się społeczeństwa oraz konieczności zapewnienia dostępności dla osób niepełnosprawnych. Wprowadzenie takiej zmiany może znacząco podnieść komfort życia mieszkańców oraz wartość nieruchomości.Takie przedsięwzięcia są rozważane przede wszystkim ze względu na:

  • Starzenie się społeczeństwa. Wiele krajów, w tym również Polska, zmaga się ze starzejącą się populacją, co wiąże się z rosnącą potrzebą udogodnień dla osób starszych, w tym łatwiejszego dostępu do wyższych pięter w budynkach.
  • Dostępność dla osób niepełnosprawnych. Zapewnienie dostępu do budynków dla osób z ograniczeniami ruchowymi jest nie tylko wymogiem prawnym w wielu regionach, ale także ważnym aspektem społecznej odpowiedzialności.
  • Zwiększenie atrakcyjności nieruchomości. Dodanie windy może znacząco podnieść wartość nieruchomości, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla potencjalnych nabywców lub najemców.
  • Poprawa komfortu mieszkańców. W budynkach wielopiętrowych, szczególnie tych starszych, brak windy może być znacznym utrudnieniem dla mieszkańców, a jej instalacja znacząco podnosi komfort życia.

Problemy techniczne przy dobudowie dźwigów osobowych

Najważniejsze wyzwania techniczne to:

  • Nośność gruntu
  • Integracja z istniejącą konstrukcją
  • Ograniczenia przestrzenne
  • Dostęp do infrastruktury

W kontekście technicznym, jednym z głównych wyzwań jest wzmocnienie podłoża gruntowego pod posadowienie. Jest to kluczowe dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa nowo dobudowanego elementu, jakim jest winda. W tym celu stosuje się nowoczesne technologie, takie jak system Statical i mikropale STATI-pile, które umożliwiają bezpieczną i trwałą adaptację istniejących budynków do nowych wymogów.

Technologia Statical i mikropale STATI-pile

System Statical wykorzystuje ściągi STATI-bar o kształcie helikalnym i zaprawę Stati-CAL® 30N do naprawy spękanych konstrukcji murowanych. Jest to rozwiązanie idealne dla nowoczesnych budynków i obiektów zabytkowych, cieszące się uznanie służb konserwatorskich. Mikropale STATI-pile oferują elastyczne rozwiązanie do wzmocnienia i stabilizacji fundamentów. Są łatwe w montażu i umożliwiają dostosowanie długości do potrzeb, co jest kluczowe przy dodatkowym obciążeniu windy.

Mikropale mogą być stosowane zarówno bezpośrednio przy zewnętrznej ścianie budynku, jak i wewnątrz, na przykład w piwnicach. Dzięki ich zastosowaniu, montaż windy staje się możliwy nawet w obiektach, gdzie tradycyjne metody byłyby zbyt kosztowne lub technicznie nierealne.

Współpracuj tylko z najlepszymi - wybierz Famar

W obliczu rosnących wyzwań związanych z modernizacją budynków, szczególnie tych o znaczeniu historycznym lub specyficznej konstrukcji, firma Famar pozostaje na czele innowacji i rozwiązań technicznych. Nasze doświadczenie i specjalistyczna wiedza w dziedzinie wzmocnienia podłoża gruntowego i rozwiązywania problemów statycznych, pozwalają na skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych projektów.

Jeśli stoją Państwo przed wyzwaniem związanym z dobudową windy, wzmocnieniem struktury budynku, czy innymi problemami konstrukcyjnymi budynków, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Famar gwarantuje profesjonalne doradztwo, nowoczesne technologie i indywidualne podejście do każdego projektu, zapewniając najwyższą jakość i zadowolenie klienta.

Nie pozwól, aby ograniczenia techniczne lub obawy związane z bezpieczeństwem stały na przeszkodzie realizacji Państwa wizji. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc przekształcić Państwa obiekt w bezpieczne, dostępne i atrakcyjne miejsce dla wszystkich użytkowników.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.