Kompleksowy przewodnik po naprawie pęknięć ścian

Kompleksowy przewodnik po naprawie pęknięć ścian
17.04.2023 | Famar / Ilona Grabowska

Co zrobić, gdy pękają ściany w nowym domu? Jak wzmocnić ściany starego budynku? W jaki sposób poradzić sobie z pękającymi murami? Te pytania spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi domu. Rysy, szczeliny i pęknięcia widoczne na powierzchni ścian budzą lęk: jak rozróżnić drobną skazę od groźnej wady konstrukcyjnej?

Jeśli jesteś zmęczony niekończącymi się inwestycjami w remont, masz problem z trudno otwierającymi się oknami, dręczą cię wciąż wzrastające rachunki za ogrzewanie, w nocy słyszysz podejrzane dźwięki; skrzypienie czy strzelenie... trafiłeś w odpowiednie miejsce!

Witamy w Famarze: tu z pewnością znajdziesz pomoc, której potrzebujesz. Od wielu lat z powodzeniem zajmujemy się rozwiązywaniem podobnych problemów. Naprawa pęknięć ścian i wzmacnianie fundamentów nie mają przed nami tajemnic. Swoją pracę opieramy na kompletnym, certyfikowanym systemie Stati - CAL. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem tej innowacyjnej technologii znanej i stosowanej nie tylko w Europie, ale i na pozostałych kontynentach.

Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie naprawy problemów konstrukcyjnych budynków, niezależnie od lokalizacji (działamy na terenie całego kraju). Cenimy sobie szybkość i precyzję działania - kłopoty związane z uszkodzeniami ścian i fundamentów rozwiązujemy u źródła. Nie zadowalamy się kosmetyką i maskowaniem problemów - zawsze staramy się dotrzeć do ich sedna. Dlatego wyróżniamy się wysoką skutecznością, a realizowane przez nas projekty objęte są gwarancją. 

Pracujemy zarówno na murach kamiennych, ceglanych, jak i fasadach tynkowanych. Mamy na swoim koncie niezliczone naprawy konstrukcji zabytkowych i budynków mieszkalnych. Rozumiemy, że dla większości osób, które nie są zawodowo związane z zagadnieniami budowlanymi poruszana przez nas tematyka to przysłowiowa czarna magia. Dlatego postaramy się przybliżyć ją w łatwy i przystępny sposób.

Pękające ściany - przyczyny i rodzaje pęknięć w murach, którym zaradzi technologia Stati-CAL

Uszkodzenia struktury budynku mogą mieć bardzo różny charakter. Wbrew pozorom, na pękanie ścian narażone są nie tylko stare domy - bardzo często problem ten dotyczy również nowych obiektów. Widoczne zarysowania są nie tylko nieestetyczne, ale też (słusznie!) wzbudzają niepokój mieszkańców. Z jakiego powodu na ścianach pojawiają się szczeliny? Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny pękania ścian budynków, z którymi spotykamy się realizując naprawy murów na terenie całej Polski.

Dlaczego ściany pękają? Najczęstsze powody powstawania szczelin według specjalistów Famar

Wśród najczęstszych przyczyn pęknięć w ścianach, z którymi stykamy się w naszej codziennej pracy, możemy wymienić: 

Niewłaściwe wykonanie fundamentów. Zła konstrukcja, stosowanie materiałów niskiej jakości, nieodpowiednia głębokość wykopów posadowienia, złe odprowadzanie wód deszczowych - czynników wpływających na uszkodzenie fundamentów jest naprawdę wiele. Jeśli fundamenty nie są właściwie dobrane w stosunku do nośności podłoża, mogą pojawić się nawet tak poważne uszkodzenia, jak pęknięta ściana fundamentowa. 

Naprawa fundamentów z wykorzystaniem technologii STATI Pile jest mało inwazyjną metodą, która pozwala zwiększyć ich nośność. Stanowi doskonały sposób podbijania fundamentów - mikropalowanie nie wymaga użycia betonu. Naprawa posadowienia budynku w wykonaniu ekspertów Famar odbywa się bez wykopów i przemieszczania gruntu, dzięki czemu prace trwają bardzo krótko i są mało inwazyjne.

Złe przygotowanie podłoża. Istotnym jest określenie jego nośności, która nie może zostać przekroczona. Już na etapie wykonywania projektu budowlanego konieczne jest przeprowadzenie badania geotechnicznego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że Famar jest firmą, która wzmacnianie konstrukcji opiera na współpracy z lokalnymi konstruktorami. Naprawa pęknięć ścian, którą wykonujemy jest więc poprzedzona dokładnym badaniem gruntu. Dzięki temu działamy szybko i kompleksowo.

Osiadanie terenu w miejscu posadowienia budynku może być wynikiem niewłaściwych parametrów gruntu. Ważnymi czynnikami są: odpowiednio wysoki wskaźnik zagęszczenia (w przypadku piasku) oraz parametry mechaniczne gruntów spoistych (w przypadku glin oraz piasków gliniastych). Po dokonaniu odwiertu, zalecamy badanie gruntu sondą CPTU - na tej podstawie określamy wytrzymałość podłoża.

Usytuowanie domu. Miejsce, w którym stoi budynek, ma kolosalne znaczenie dla zachowania jego właściwej konstrukcji. Jeśli twój dom położony jest w niedużej odległości od ruchliwej ulicy lub autostrady albo w okolicy kopalni - niestety, jest bardziej narażony na pękanie ścian w wyniku drgania powierzchni ziemi. Z tego powodu spinanie murów przy użyciu technologii Stati - CAL może okazać się najlepszym rozwiązaniem - ankrowanie (inaczej mówiąc - klamrowanie) budynku za pomocą kotwy spiralnej STATI Bar zabezpieczy go przed negatywnym wpływem eksploatacji górniczej i przemieszczania gruntu.   

Osiadanie budynku. Zapadnięcie się domu (całego, lub tylko jego części) jest kolejną, bardzo częstą przyczyną pękania zarówno ścian, jak i posadzek. Sposobem, aby uniknąć tego problemu jest rozpoczęcie prac wykończeniowych po roku od osiągnięcia stanu surowego budynku. Niestety, jest to rozwiązanie mało ekonomiczne, tym samym - rzadko stosowane. Osiadanie nowego budynku jest więc problemem dość powszechnym. 

Przykład pęknięć w ścianach spowodowanych osiadaniem budynku. Jedna z  realizacji na terenie Bolesławca, w której wykorzystaliśmy kotwy do ściany STATI Bar.

Przykład pęknięć w ścianach spowodowanych osiadaniem budynkuNaprawa pęknięć z wykorzystaniem kotew do ściany STATI Pile

Pęknięcia na ścianach - zdjęcie wykonane po wzmocnieniu murów przy zastosowaniu technologii Stati - CAL

Nierówne osiadanie budynku oznacza zmiany rozkładu naprężeń, co powoduje pęknięcia na ścianach. Naszą odpowiedzią na ten problem są kotwy do ścian STATI Bar. Umożliwiają przemieszczanie się budynku (które w określonych granicach jest zjawiskiem całkowicie naturalnym) jednocześnie zapewniając jego stabilizację. 

Precyzyjnej odpowiedzi, która odkryje źródło problemu, dostarczy konsultacja ze specjalistą Famar. Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie wzmacniania i naprawy murów pozwala nam na ustalenie dokładnych przyczyn pękania ścian domu. Dzięki temu możemy obrać właściwy kierunek działań. Jako wyłączny dystrybutor Stati - CAL działamy kompleksowo. Innowacyjna technologia, którą wykorzystujemy i wieloletnie doświadczenie w branży pozwalają nam dopasować idealne rozwiązania dla każdego rodzaju budynków. Naprawa murów z cegły jest naszą specjalnością! 

 

Rodzaje pęknięć murów - w jakich sytuacjach stosujemy technologię Stati-CAL?

W trakcie naszej wieloletniej działalności spotkaliśmy się z ogromną ilością uszkodzeń na ścianach. Problemy, z którymi zmagali się nasi klienci, różniło nie tylko usytuowanie pęknięć (które mogą dotyczyć zarówno ścian nośnych, jak i działowych). Ich odmienność dotyczy także wielkości i przyczyn powstania, ale - co najważniejsze - skali zagrożenia, jakie za sobą niosą.

O tym, dlaczego ściany w domu pękają, pisaliśmy wyżej. Zdefiniowanie źródła problemu stanowi trzon naszej pracy. Niezależnie od przyczyny - wad konstrukcyjnych, niestabilnego podłoża, przemieszczaniem gruntu czy wstrząsów spowodowanych transportem - technologia Stati - CAL pozwala na naprawę konstrukcji budynków w taki sposób, by nie tylko zlikwidować już istniejące szkody, ale przede wszystkim - zapobiegać powstawaniu kolejnych.

Czy rysy i pęknięcia są tym samym?

Pęknięcia powierzchniowe tynku, których szerokość nie przekracza 2 mm są raczej defektami kosmetycznymi.  Płytkie rysy skurczowe, widoczne jako pęknięte ściany działowe lub pękanie ścian w narożnikach, najczęściej mają niegroźny charakter. Wpływają na estetykę pomieszczenia, powodują łuszczenie i pękanie tynku (spowodowane przedostawaniem się do niego wilgoci). Nie oznacza to jednak, że wąskie rysy można zignorować - szczeliny w ścianach mogą się pogłębiać

Głębokie uszkodzenia murów to groźne wady, które wymagają interwencji fachowców Famar. Najczęściej przybierają one postać pionowych pęknięć ścian nośnych (które mogą obejmować ścianę na całej wysokości), lub schodkowych pęknięć ścian - takie sytuacje świadczą już o naruszonej konstrukcji budynku. Konieczne jest wtedy jak najszybsze podjęcie działania: bagatelizowanie problemu sprawi jedynie, że będzie się on pogłębiał. Pęknięcia przebiegające w murze są niebezpieczne - mogą doprowadzić nawet do awarii budowlanej.

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? Eksperci Famar pomogą ci uniknąć zagrożenia awarią budowlaną

Pęknięcia na ścianie mogą świadczyć o poważnych problemach, jak np. rozchodzenie się budynku. Dlatego też nigdy nie należy ich ignorować - wady konstrukcyjne mogą stanowić ogromne zagrożenie dla mieszkańców domu. Jeśli dostrzeżesz pęknięcie na ścianie, kluczowa jest obserwacja. 

 • Bardzo poważnym sygnałem ostrzegawczym, który może świadczyć o tym, że uszkodzenie ściany jest naprawdę groźne, jest powiększanie się szczelin. Dlatego tak ważne jest monitorowanie nawet tych pozornie nieszkodliwych rysek i wąskich szczelin
 • Twoją szczególną czujność powinny także wzbudzić głębokie rysy (o szerokości powyżej dwóch milimetrów), które pionowo przecinają ścianę na całej powierzchni. Jeśli zauważysz pęknięcia ściany nośnej na wysokości od podłogi do sufitu to znak, że problem wymaga już profesjonalnej interwencji
 • Pęknięcia na suficie: przyczyny ich powstawania są równie poważne, jak te dotyczące ścian. Nadmierny nacisk w strefie podporowej powoduje, że przeciążony strop zaczyna się uginać. Jeśli pęknięciom na ścianach towarzyszą przebiegające w poprzek belek pęknięcia na suficie

W każdej sytuacji wzbudzającej twój niepokój doradzimy i dobierzemy najlepsze rozwiązania. Jeśli nie jesteś pewien, czy pęknięcia na ścianach twojego domu to tylko rysy, czy już niebezpieczne uszkodzenia, skontaktuj się z nami - rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Sposób na pękające ściany - szeroki zakres usług Famar

Zadzwoń do specjalistów od ścian

Bezpłatna konsultacja i pełne zaplecze projektowe - specjaliści Famar przeprowadzą cię przez cały proces wzmacniania uszkodzonych ścian.

Uważnie słuchamy swoich klientów, a powody dla których się do nas zgłaszają, są przeróżne: jedni boją się o przyszłość swoich rodzin. W końcu zainwestowali oszczędności życia w nieruchomość, która miała być azylem i stanowić zabezpieczenie dla ich dzieci. Tymczasem problemy się piętrzą, wartość domu spada, ciągnące się w nieskończoność remonty pochłaniają coraz to więcej czasu i energii, a koszty wciąż rosną.

Inni martwią się, że miejsce, które przecież miało być domem na całe życie - dosłownie runie im na głowę. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby starsze, które w myślach żegnają się z wizją spokojnej emerytury, dodatkowo zamartwiając się o przyszłość krewnych. Przecież dom, który po sobie zostawią, miał być dla nich wsparciem, nie utrapieniem. Jednak osoby, dla których nieruchomość stanowi własność prywatną, to nie jedyni nasi klienci.

Swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem wspieramy także mieszkańców kamienic socjalnych w różnych zakątkach Polski - współpracujemy z zarządcami domów wielorodzinnych. Budynki pozostające pod opieką gmin, które wzniesione zostały wiele lat temu, wymagają szczególnej ostrożności. W końcu życie i zdrowie ich mieszkańców jest wartością nadrzędną!

Gwarantujemy wsparcie w całym procesie szycia ścian. Decydując się na nasze usługi zyskujesz pewność fachowego i profesjonalnego doradztwa - od momentu zgłoszenia się do nas, po całkowite zakończenie kotwienia ścian czy wzmacniania fundamentów.

Wzmacnianie konstrukcji budynków rozpoczynamy od szczegółowej analizy problemu. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest w tym przypadku szybkość działania - dlatego po nawiązaniu kontaktu poprosimy cię o przesłanie zdjęć (ważne, by przedstawiały nie tylko samo uszkodzenie, ale możliwie jak największą powierzchnię ściany). Konsultacja ze specjalistą Famar jest całkowicie darmowa!

Następnie ustalimy harmonogram wykonywania prac i zakres używanych materiałów - to pozwoli nam ustalić: czym wypełnić pęknięcia w ścianie, jaka będzie ostateczna cena spinania murów, oraz jak długo potrwa naprawa pęknięć ścian.

Ocena stanu technicznego domu i wszelkie niezbędne badania (w tym badania gruntu) również zostają po naszej stronie. Działamy kompleksowo - dzięki własnemu zapleczu projektowemu dokonamy pełnej ekspertyzy. U nas nie ma miejsca na działanie po omacku - pracujemy szybko i skutecznie, dlatego udzielamy gwarancji na naprawy wykonywane przez naszych ekspertów.

Naprawa pęknięć w ścianach - kiedy możesz zrobić to samodzielnie? Wybierz pakiet Stati-CAL do samodzielnej renowacji

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i odpowiedniemu zapleczu technologicznemu i materiałowemu Famar pomoże ci uporać się z problemem pękających ścian we własnym zakresie. Korzystając z pakietu Stati - CAL wykonasz wszelkie niezbędne prace samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że zostaniesz zostawiony sam sobie! Jeśli zdecydujesz się na nasze usługi, zaopatrzymy cię we wszelkie niezbędne środki - nie mamy tu na myśli jedynie materiałów.

Pierwszym, zarazem najważniejszym aspektem tego rodzaju współpracy jest uzbrojenie cię w niezbędne informacje. Krok po kroku wyjaśnimy kolejne etapy szycia ścian. Wiedza naszych fachowców poparta praktyką zdobytą na przestrzeni lat pozwoli ci w skuteczny i precyzyjny sposób naprawić pęknięcia w ścianach w twoim domu. W jasny i przystępny sposób wyjaśnimy ci, jak korzystać z dostarczonych przez nas materiałów, w jakiej kolejności wykonywać prace, słowem - „z czym to się je”.

Technologia Stati - CAL, której będziesz używał, to technologia znana i ceniona w całej Europie. Od ponad 20 lat stosują ją eksperci z zakresu budownictwa z różnych zakątków naszego kontynentu. Zestaw do samodzielnej naprawy pękniętych ścian to gwarancja, że korzystasz z materiałów najwyższej jakości. Jest to więc idealna opcja dla wszystkich, którzy:

 • Szukają najbardziej ekonomicznego rozwiązania (samodzielna naprawa zdecydowanie obniża koszty - praca wykwalifikowanych fachowców znacznie podnosi cenę); ponadto pełny pakiet minimalny otrzymasz u nas w cenie, w której zakupiłbyś jedynie część niezbędnego sprzętu
 • Rozumieją, jak ważna jest jakość i trwałość wykorzystywanych materiałów. Helikalne kotwy STATI Bar są wyjątkowo giętkie, a jednocześnie niewiarygodnie wytrzymałe. Innowacyjne metody produkcji sprawiają, że ściągi o spiralnym kształcie wykazują się o wiele większą elastycznością i wytrzymałością, tym samym deklasując konkurencyjne, tradycyjne kotwy do ścian 
 • Potrzebują rozwiązania „na już” - szycie ścian można rozpocząć już w momencie odebrania naszej przesyłki; nie jesteś w żaden sposób ograniczony godzinami pracy fachowców, nie musisz czekać na wolny termin - działasz kiedy chcesz, najszybciej jak to możliwe

Prace przy samodzielnej naprawie pęknięć ścian z zastosowaniem pakietu Stati - CAL przebiegają w sześciu etapach:

 1. planowanie przebiegu bruzd
 2. wykonanie bruzd przy użyciu szlifierki kątowej z bruzdownicą
 3. oczyszczenie całej powierzchni bruzd z resztek cegieł  za pomocą myjki ciśnieniowej
 4. aplikacja pierwszej warstwy zaprawy
 5. przycięcie pręta StatiBar i jego zatopienie w bruździe
 6. wyrównanie bruzdy ze ścianą za pomocą drugiej warstwy zaprawy

Zszywanie ścian przy wsparciu fachowców Famar - gwarancja pełnej skuteczności i szybkiej naprawy pęknięć w murach

Jeśli w Twoim domu pojawiają się pęknięcia na ścianach, masz problem z domykaniem drzwi i okien, zmagasz się z przeciągami (które nie są bezpośrednio związane z nieszczelnością okien) to znak, że powinieneś jak najszybciej skontaktować się z fachowcami Famar. Podejmowanie działań na własną rękę może okazać się ryzykowne - choć w dobie internetu i niezliczonych samouczków taka wizja wydaje się kusząca, zastanów się: czy naprawdę warto ryzykować? Konsultacja z ekspertami Famar nic nie kosztuje, a pozwoli ci  rozwiać wszelkie wątpliwości! 

Bilans zysków i start nieprzemyślanego, samodzielnego usuwania pęknięć na ścianach bez wsparcia ze strony ekspertów wypada naprawdę niekorzystnie. Brak odpowiedniej wiedzy, sprzętu i materiału to bardzo łatwa droga do pomyłki. Przede wszystkim - pochopne decyzje skutkują podjęciem nieskutecznych działań. Pamiętaj, że w przypadku zabezpieczania konstrukcji budynków gra toczy się o najwyższą stawkę - zdrowie i bezpieczeństwo twoje i twoich najbliższych.

Czy to oznacza, że każda naprawa związana z pęknięciami w ścianach związana jest z kosztownym i długotrwałym remontem? Absolutnie nie! Rzecz w tym, by podjęte działania były odpowiedzią na konkretny problem. Właściwe metody pracy w oparciu o najwyższej jakości materiały są kluczem do sukcesu. Innowacyjna technologia Stati - CAL, z której korzystamy, już od ponad 20 lat pozwala na sprawne zabezpieczenie konstrukcji budynków bez użycia ciężkiego sprzętu, niezależnie od pory roku.

Choć na rynku od dekad funkcjonują różnorodne metody ankrowania i klamrowania budynków, propozycja Famar wybiega o krok do przodu. W swoich działaniach nie ograniczamy się jedynie do zmniejszania ilości rys czy ich rozwarcia. Dokładnie przeanalizujemy problem, który dotyka twojego budynku i zaproponujemy właściwe, skuteczne metody działania. Stawiamy na skuteczność - a dla nas to precyzja, szybkość działania i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. 

Zastosowanie technologii Stati -CAL, która zakłada odcinkowe kotwienie ścian łączy wszystkie te cechy: niezwykła wytrzymałość innowacyjnych ścięgien helikalnych Stati BAR sprawia, że nawet w rozproszeniu, kotwy przynoszą znacznie lepsze rezultaty niż tradycyjne ankrowanie. To sprawia, że stosowane przez nas rozwiązania są niezwykle trwałe, a jednocześnie ekonomiczne - mniejsze zużycie materiału i szybki czas działania przekładają się na oszczędność czasu i pieniędzy.

Kotwy do ściany STATIbar mają bardzo szerokie zastosowanie - na zdjęciu widoczna jest zrealizowana przez Famar naprawa pęknięcia ścian z cegły pełnej, które pojawiły się na nowym budynku w miejscowości Puńsk.W przypadku obiektów zabytkowych, takich jak widoczny na zdjęciu kościół z XIV wieku znajdujący się w Kępach, konieczne jest zastosowanie właściwych materiałów. Do wykonania wzmocnienia popękanych ścian kamiennych użyliśmy właściwej, specjalistycznej zaprawy systemowej na bazie wapna - Stati CAL L Historic.

Kotwy do ściany STATIbar mają bardzo szerokie zastosowanie - na zdjęciu widoczna jest zrealizowana przez Famar naprawa pęknięcia ścian z cegły pełnej, które pojawiły się na nowym budynku w miejscowości Puńsk.

W przypadku obiektów zabytkowych, takich jak widoczny na zdjęciu kościół z XIV wieku znajdujący się w Kępach, konieczne jest zastosowanie właściwych materiałów. Do wykonania wzmocnienia popękanych ścian kamiennych użyliśmy właściwej, specjalistycznej zaprawy systemowej na bazie wapna - Stati CAL L Historic.

Naprawa konstrukcji obiektów zabytkowych to praca na różnych rodzajach ścian i murów. Klamrowanie ścian przy pomocy prętów spiralnych STATIbar i specjalistycznych zapraw systemowych Stati CAL R30N (na bazie cementu) i Stati CAL L Historic (na bazie wapna) dotyczy nie tylko obiektów kultury i kościołów.

Naprawa konstrukcji obiektów zabytkowych to praca na różnych rodzajach ścian i murów. Na zdjęciu po lewej widoczny jest zabytkowy pałac kultury w Jeleniej Górze, w którym nasi fachowcy wykonali wzmocnienie pękających ścian ceglanych. 

Klamrowanie ścian przy pomocy prętów spiralnych STATIbar i specjalistycznych zapraw systemowych Stati CAL R30N (na bazie cementu) i Stati CAL L Historic (na bazie wapna) dotyczy nie tylko obiektów kultury i kościołów. Dzięki naszym produktom z powodzeniem zszywamy pęknięcia na ścianach również w ceglanych kamienicach mieszkalnych. Zdjęcie po prawej stronie przedstawia wzmocnione mury starej kamienicy w Legnicy.

 

Podsumowanie

Przeprowadzenie naprawy pęknięć ścian jest ważnym krokiem w utrzymaniu bezpieczeństwa i estetyki naszych domów. Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej naprawie uszkodzeń ścian oraz fundamentów. Oferujemy usługi wykonane przez doświadczonych specjalistów, którzy wykorzystują najnowsze technologie i materiały Statical, aby naprawić pęknięcia w sposób skuteczny i trwały. Jeśli potrzebujesz pomocy w naprawie pęknięć ścian w swoim domu, zachęcamy do skontaktowania się z nami, abyśmy mogli pomóc Ci w rozwiązaniu problemu.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.