Stabilizacja zabytkowego mostu

Wzmacnianie zabytkowego łukowego mostu o konstrukcji murowanej w Krasiczynie za pomocą mikropali i prętów spiralnych. Podczas napraw używamy tylko i wyłącznie komponentów technologii Statical, która jest idealnym rozwiązaniem wszystkich problemów statycznych budynków.

Termin realizacji: wrzesień/ październik 2022
Most zabytkowy przy Zamku w Krasiczynie
Miejscowość: Krasiczyn
Usługa: wzmocnienie zabytkowej konstrukcji mostowej

Krasiczyn to wieś położona w województwie podkarpackim, ponad 600km od naszego biura. Miejscowość znana jest z kompleksu zamkowego, chętnie odwiedzanego przez turystów. W przyległym do zamku parku, oprócz stawu, znajduje się również zabytkowy most prowadzący na dziedziniec zamkowy. Zostaliśmy odelegowani do prac stabilizujących jego konstrukcję. 

Stabilizowanie i wzmacnianie konstrukcji zabytkowego mostu

Do wzmocnienia całej konstrukcji mostu użyliśmy mikropali StatiPile 100mm, do kotwienia i iniekcji  prętów spitalnych StatiBar i zastosowaliśmy zaprawę systemową StatiCal R30N (iniekcja masą zalewową Bonoflow 100 EC). Każda konstrukcja murowa ulega wolniejszej lub szybszej degradacji, wiek obiektów nie działa na ich korzyść. Dodatkowo kontakt ze zbiornikami wodnymi powoduje ciągłe podmywanie fundamentów muru, co przyczynia się do szybszej dewastacji. Brak podjętych działań w tym zakresie przyczyniłby się do dalszej degradacji, a to z kolei do zawalenia mostu. 

 

Załączone zdjęcia przedstawiają przyległy do zamku most oraz poszczególne etapy pracy, w tym między innymi zaaplikowane, wbite pale oraz oczep do tych pali,czyli zakotwienia ich dodatkowo w murze. Prace zostały zakończone jeszcze w 2022 roku. Podczas zlecenia, przez trzy tygodnie pracowało przy projekcie do 15 osób jednocześnie.
 

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.