STATICAL – naprawa pęknięć, MIKROPALOWANIE

System wzmacniania i naprawy pęknięć ścian StatiCAL – innowacyjne rozwiązanie dla wymagających

Firma FAMAR od 2016 r. jest także importerem oraz dystrybutorem innowacyjnej technologii do stabilizowania i wzmacniania konstrukcji StatiCAL. Ten unikalny system dysponuje szerokim spektrum materiałów, przez co w prosty, mało inwazyjny sposób, można uzyskać stabilne i efektywne wzmocnienie ścian czy fundamentów.
Ze względu na niewielką ingerencyjność, technologia StatiCAL szczególnie ceniona jest przy naprawie naruszonych konstrukcji obiektów zabytkowych, jednak doskonale sprawdza się również w przypadku reperacji innych obiektów budowlanych.
Dzięki współpracy z projektantami, rzeczoznawcami i autoryzowanymi wykonawcami – oferujemy kompleksowe rozwiązania w obszarze wsparcia, koordynacji oraz realizacji każdej naprawy przy zastosowaniu systemów StatiCAL.
Naprawa pęknięć ścian i innych elementów budowli - nigdy nie była tak prosta! Zaspokojenie oczekiwań konserwatora zabytków podczas remontu podległych mu obiektów nigdy nie jest łatwą sprawą dla żadnego budowlańca.
Sztuką jest tutaj znajdywanie optymalnych rozwiązań, gwarantujących z jednej strony bezpieczeństwo dla konstrukcji zabytku, a z drugiej – jak najmniejszy stopień ingerencji, który nie zaburzy jego unikalnej wartości historycznej. Małoinwazyjna technologia StatiCAL, oparta na specjalnych skręcanych prętach stalowych, świetnie „rozumie” i z powodzeniem godzi priorytety konserwatora z faktycznymi potrzebami wzmocnienia konstrukcji budowli.
Stosowanie rozwiązań systemowych StatiCAL w pozostałych budynkach współczesnych, w tym obiektach z zbudowanych z prefabrykatów – zapewnia ich konstrukcji pożądaną wytrzymałość, bez naruszenia istniejącego zbrojenia. StatiCAL to także idealna opcja przy naprawach betonowych/żelbetowych konstrukcji mostowych, ponieważ wiąże się z szybką aplikacją, co w efekcie przekłada się na minimalny czas przestoju w użytkowaniu.

Opis technologii STATI-CAL

Technologia StatiCAL wykorzystuje elastyczne cięgna STATI-bar o wysokiej wytrzymałości i odporności na korozję, a także dwukomponentową zaprawę wypełniającą - StatiCAL 30N.
Ścięgna montuje się do uszkodzonej statycznie ściany - w celu wygenerowania połączeń imitujących wieniec. Wszystkie czynności, jakie składają się na technologię StatiCAL, charakteryzują się prostotą wykonania, szybkością realizacji oraz niskimi kosztami – w porównaniu do tradycyjnych metod naprawczych.
Profesjonalna naprawa pęknięć ścian przy udziale StatiCAL - to trwały i skuteczny efekt.

Opis poszczególnych działań przy łączeniu pęknięcia muru za pomocą systemu StatiCAL

W pierwszej kolejności przy pomocy szlifierki - należy wyfrezować szczeliny poziome przecinające pęknięcie czy miejscowe rozwarstwienie ściany, a następnie oczyścić ją strumieniem powietrza i wody pod ciśnieniem. Ważnym etapem jest zaaplikowanie za pośrednictwem urządzenia pistoletowego – zaprawy StatiCAL 30N. W dalszej fazie w szczelinie montuje się ściągi ze stali nierdzewnej o nazwie STATI-bar, dociskając je do uprzednio aplikowanej warstwy zaprawy. Potem konieczne jest ponowne wprowadzenie środka StatiCAL 30N – w taki sposób, aby zakrył on widoczny pręt STATI-bar. Ostatnim krokiem jest dociśnięcie i wygładzenie zaprawy przy użyciu metalowej packi.

Wzmacnianie fundamentów za pomocą StatiCAL

W bogatej ofercie FAMAR-u można znaleźć także inną technologię w ramach systemu StatiCAL, mianowicie – mikropale oraz specjalistyczne kotwy, które służą do wzmacniania fundamentów. Mikropale STATI-pile to innowacyjny produkt, którego powstanie poprzedziły długie lata badań i analiz.
Owocem starań branżowych ekspertów było zaprojektowanie i wdrożenie do produkcji unikalnych profili wykształconych z trzech skręconych pod odpowiednim kątem skrzydełek, które wpływają na zwielokrotnione tarcie na pobocznicy mikropala.
Taka budowa mikropala STATI-pile pozwala przenosić siły osiowe rozciągające i ściskające jednakowo na całej swej długości.
Sama instalacja mikropali nie nastręcza większych trudności i opiera się na prostej technice montażu – wykorzystującej ręczne albo jezdne młoty pneumatyczne/hydrauliczne. Standardowe STATI-pile ma długość 1 m i średnicę 60 mm bądź 100 mm. W celu zwiększenia zakresu długości mikropala, stosuje się metodę nakręcania kolejnego odcinka – aż do momentu uzyskania pożądanej głębokości dla jego posadowienia.
Aktualnie, rozwiązania systemu STATI-pile znajdują zastosowanie przy podwyższaniu nośności fundamentów czy stabilizowaniu murów oporowych. Mikropale to również dobra opcja dla posadowienia lekkich przybudówek, wiat, masztów albo pergoli – jeśli warunki gruntowe nie są zbyt sprzyjające, a wykonanie klasycznych fundamentów byłoby niemożliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione. Szeroka gama rozwiązań systemu StatiCAL dla budownictwa, to także nierdzewne kotwy helikalne (spiralne), a pośród nich:
• STATI-tie - aplikowane do odwiertu – z funkcją zespolenia wyboczonej (odchylonej) ściany,
• STATI-dry - do scalania/zamocowania uszkodzonej ściany,
• STATI-asym - do łączenia kruchych i luźnych fragmentów fasad.img015
Naprawa obiektów zabytkowych
Technologia stosowania prętów skręcanych ze stali nierdzewnej niesie wiele korzyści dla napraw obiektów zabytkowych. Olbrzymią zaletą jest wysoka wytrzymałość połączeń przy jednoczesnej minimalnej ingerencji w konstrukcję obiektu zabytkowego
img016
Napraw konstrukcji mostowych
Zastosowanie systemu Stati-Cal jest możliwe we wszystkich typach mostowych konstrukcji, z wyjątkiem konstrukcji stalowych. Zaletą jest szybka aplikacja i przy tym minimalne straty spowodowane przestojami w użytkowaniu.
img018
Naprawy obiektów z wielkiej płyty
Zastosowanie naprawy w systemach StatiCal w obiektach z "wielkiej płyty" jest korzystne ze względu na aplikowanie w płytkich bruzdach lub odwiertach bez konieczności przecinania istniejącego zbrojenia.
img017
Mikropalowanie
Technologia prętów skręcanych ze stali nierdzewnych jest wielką korzyścią dla naprawy obiektów zabytkowych z powodu jej wysokiej wytrzymałości przy minimalnej ingerencji w konstrukcje tych obiektów.
ceryfikat_famar

Dystrybucja na terenie Polski

Jesteśmy wyłącznym importerem i głównym dystrybutorem technologi do stabilizacji i wzmacniania konstrukcji w systemie STATI-CAL

 • STATIbar – system aplikowanych do muru helikalnych ściągów ze stali nierdzewnej.
 • STATItile – helikalna kotwa wykonana ze stali nierdzewnej aplikowana do otworu w celu np. zespolenia wyboczonych ścian. System aplikowany na zaprawę StatliCal lub na sucho.
 • STATIdry – helikalna kotwa z zaostrzonym końcem służąca do wszelkich połączeń ścian z drewnem. Nie wymaga stosowania zapraw.
 • STATIasym – asymetryczna kotwa chemiczna służąca do łączenia luźnych, kruchych elementów fasad itp.
 • StatiCal R30N – systemowa zaprawa na bazie cementu dla systemów Statical.
 • STATIpile – system mikropali stosowany do wzmocnienia istniejących fundamentów lub wykonania nowych. Dzięki helikalnemu kształtowi działa zarówno na ściskanie jak i wyciąganie.
 • JEŚLI CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ NA TEMAT SYSTEMÓW, CEN LUB ZAKUPU SYSTEMÓW DO NAPRAWY KONSTRUKCJI, ZADZWOŃ:

  Bartłomiej Kuboń 603 108 559
  Fabian Rudziak 781 712 233

Stale poszerzamy zakres oferowanych usług. Współpracujemy z rzeczoznawcami, projektantami, inwestorami i wykonawcami.

Dystrybucja na terenie woj. Łódzkiego oraz Małopolskiego:

LD STATICA S.C.


UL. K.I. GAŁCZYŃSKIEGO 2/86
93-259 ŁÓDŹ
Maciej Podhalicz 730 111 825
Michał Luszyński 518 028 953

Multimedia

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO WSPÓŁPRACY

Zadzwoń lub napisz do nas. Zespół profesjonalistów udzieli fachowej porady i odpowie na każde pytanie!