Szkło piankowe

Szkło piankowe – nowoczesny i ekologiczny materiał izolacyjny

W budownictwie coraz powszechniejsze są trendy oparte na wyborze materiałów łączących w sobie funkcjonalność oraz aspekt ekologiczny.
Niewątpliwie tego typu innowacyjnym produktem, który ze względu na swoje specyficzne walory i właściwości posiada szeroki wachlarz zastosowań, jest szkło piankowe A-Glass. Szkło spienione, jak inaczej nazywa się ten materiał pochodzenia mineralnego, otrzymuje się z przetopionego szkła, wzbogacanego domieszkami substancji pianotwórczych.
W praktyce ten ceniony w branży budowlanej materiał, otrzymuje się ze stłuczki szklanej pochodzącej z recyklingu. Najczęściej występuje pod postacią amorficznych bryłek.
Ze względu na wyjątkowe cechy, m. in. obecność w strukturze zamkniętych porów, które nie pozwalają wydostać się uwięzionemu wewnątrz powietrzu - szkło piankowe jest doskonałym izolatorem.

Współczynnik przewodzenia ciepła dla szkła spienionego A-Glass, wynosi 0,07-0,08 [W/(m·K)]. Jednocześnie, z uwagi na budowę opartą na olbrzymiej liczbie szklanych mostków, produkt jest bardzo wytrzymały nawet na duże obciążenia i ściskanie.

Właściwości szkła piankowego

Podczas sukcesywnego zagęszczenia granulatu ze szkła piankowego A-Glass, poszczególne bryłki ulegają wzajemnego połączeniu, dzięki czemu parametry całej powierzchni się stabilizuje. Oferowane przez nas szkło spienione nie ulega procesom naturalnej degradacji czy starzeniu – nie traci z czasem swoich właściwości.
Dodatkowo, materiał ten nie absorbuje wilgoci, co - wspólnie z cechą mrozoodporności – powoduje, że jest też rewelacyjnym surowcem do wykonywania warstw drenażowych.
Kolejną zaletą szkła piankowego jest jego niewielka masa, bowiem metr sześcienny produktu A-Glass waży jedynie 150-170 kg. Na teren budowy dostarcza się go w formie sypkiej bądź spakowanej (w tzw. BIG-BAG).
Szkło piankowe jest produktem ekologicznym, ponieważ w razie potrzeby - można je poddać ponownemu procesowi recyklingu. Istotną cechą tego materiału, jest brak emisji szkodliwych substancji ani uciążliwego zapachu, nawet w reakcji z różnymi związkami chemicznymi czy w trakcie oddziaływania mechanicznego.
A-Glass jest niepalne (wg klasyfikacji EN 13055-1), a poddane działaniu ognia i wysokiej temperatury – nie wydziela żadnych trujących substancji, w tym toksycznych gazów.

Zastosowanie szkła spienionego

Szkło piankowe powszechnie wykorzystywane jest jako izolacja cieplna pod płyty fundamentowe, zabezpieczające przed przenikaniem chłodu do budynku od strony gruntu. Jednocześnie, takie rozwiązanie funkcjonuje jako skuteczny drenaż, zapobiegając wnikaniu wilgoci w strukturę fundamentu. Najlepsze efekty uzyskuje się tworząc także opaskę ze szkła piankowego A-Glass wokół płyty (ok. 60-100 cm od brzegów fundamentu).
Taka praktyka przyczynia się do likwidacji mostków termicznych oraz chroni fundament przed niepożądanymi skutkami zamarzania wody w gruncie wysadzinowym, co mogłoby doprowadzić nawet do uszkodzenia betonowego elementu.
Zaopatrzenie się w dobrą izolację, jaką na pewno jest warstwa szkła piankowego A-Glass, to również inwestycja w oszczędności związane z niższym zużyciem energii niezbędnej do ogrzania obiektu.
Stosując żwir ze szkła piankowego, nie ma konieczności budowania głębokich fundamentów, co w prostej linii przekłada się na kolejne oszczędności – niższe koszty prac ziemnych. Spienione szkło A-Glass z powodzeniem może zostać też użyte do zaizolowania pionowego muru. Ten, wydawać by się mogło – niepozorny materiał, wspiera realizację bardzo wymagających przedsięwzięć budowlanych. Specyfika budowy struktury powierzchni bryłek szkła piankowego, sprzyja dużej sile tarcia, co zapobiega wszelkim obsunięciom. Przez to, że jest odporny na nasiąkanie wodą – przez cały czas gwarantuje utrzymanie swojej objętości i parametrów.
Ze względu na właściwości izolacyjne, szkło piankowe wykorzystuje się także do wypełniania przestrzeni między sufitowych. Szerokie spektrum unikalnych właściwości szkła piankowego A-Glass, sprawia, iż coraz częściej materiał ten zastępuje tradycyjny styropian, wełnę mineralną/szklaną czy keramzyt.
Biorąc pod uwagę wszystkie towarzyszące korzyści oraz zalety, szkło spienione A-Glass jest skuteczniejszym i w ogólnym rozrachunku – tańszym rozwiązaniem w zakresie izolacji. Warstwa szkła A-Glass jest ponadto skuteczną zaporą dla gryzoni. Przy okazji doskonale wytłumia wibracje i stanowi efektywną barierę akustyczną.
Oprócz obsypywania fundamentów, szkło piankowe idealnie odnajdzie się jako izolator piwnicznych ścian, podkład pod instalację lodowiska czy chłodni oraz wypełnienie pod płytę, na jakiej posadowiona będzie maszyna. Szkło piankowe może mieć również inne zastosowanie – jako termoizolacja dla konstrukcji stropowej przy zaaranżowaniu na płaskim dachu budynku zielonego ogrodu.
Wówczas warstwa spienionego szkła A-Glass - świetnie odprowadzi też deszczówkę.
Zakres wykorzystania szkła piankowego jest naprawdę szeroki, a dodatkowy walor proekologiczny, sprawia, że po ten innowacyjny materiał sięga coraz większe grono inwestorów.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO WSPÓŁPRACY

Zadzwoń lub napisz do nas. Zespół profesjonalistów udzieli fachowej porady i odpowie na każde pytanie!