Naprawa i wzmacnianie fundamentów oraz posadzek - kiedy niezbędne są mikropale Stati-CAL?

Naprawa i wzmacnianie fundamentów oraz posadzek - kiedy niezbędne są mikropale Stati-CAL?
07.08.2023 | Centrum Famar

Solidne fundamenty, które przetrwają próbę czasu to podstawa przy projektowaniu i wykonywaniu wszelkich konstrukcji. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn konieczne jest wzmacnianie i naprawa fundamentów już istniejących, niejednokrotnie wieloletnich budynków. Kiedy warto zastosować mikropale STATI Pile i co wyróżnia je na tle pozostałych metod?

Wyobraź sobie sytuację: inwestujesz swoje ciężko zarobione pieniądze i liczne godziny pracy w budowę - czy to twój wymarzony dom, czy przestrzeń komercyjna. Jednak z biegiem czasu odkrywasz, że poniesiony trud lada chwila pójdzie na marne… Na ścianach pojawiają się pęknięcia, zaczynasz zauważać oznaki nierównomiernego osiadania budynku. W głowie kłębią się czarne myśli: czy grozi ci awaria budowlana? 

Właściwie wykonane fundamenty zapewniają odpowiednią stabilność i trwałość budynku. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy z powodu ich niewystarczającej nośności, niezbędna jest szybka interwencja - dotyczy to wzmocnienia konstrukcji zarówno obiektów mieszkalnych, jak i powierzchni komercyjnych. Wady konstrukcyjne budynku niosą przecież ze sobą poważne zagrożenie dla jego mieszkańców! 

Z kolei dla inwestorów, którzy nieruchomości traktują jako bezpieczną lokatę kapitału, stanowią bardzo poważny problem finansowy. Spadek wartości budowli, coraz większe nakłady finansowe, problemy ze sprzedażą budynku - lista zobowiązań się wydłuża, a ty zaczynasz wątpić w opłacalność całego przedsięwzięcia. Czy w tej sytuacji możliwe jest powstrzymanie nadchodzącej katastrofy?

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu, architektem czy budowniczym - ten artykuł stanowi odpowiedź na potrzeby każdego, kto staje przed wyzwaniem wzmocnienia i naprawy fundamentów. Niezależnie od tego, czy działasz na polu prywatnym czy zawodowym - innowacyjna technologia Stati - CAL stanowi odpowiedź na twoje bolączki!

Wzmacnianie posadzek i fundamentów

Okiem ekspertów Famar: wzmacnianie fundamentów mikropalami STATI Pile jako małoinwazyjna metoda naprawy posadowienia budynku

Czym jest wzmacnianie fundamentów i jakich obiektów dotyczy? Kiedy zachodzi potrzeba naprawy posadowienia budynku? Jakie czynniki wpływają na osłabienie konstrukcji budynku i wreszcie - jak długo trwają prace specjalistów Famar? Zapraszamy do wspólnej podróży - wspólnie wkroczymy do świata wzmacniania fundamentów, aby wyposażyć cię w wiedzę potrzebną do podejmowania świadomych decyzji.

Fundament to - w prostych słowach - strukturalna podstawa, na której spoczywa budynek. Tworzy trzon całej konstrukcji, zapewniając jej stabilność i trwałość. Przenosi ciężar budynku na grunt, zapobiegając jego osiadaniu lub zawaleniu. Jest newralgicznym elementem nośnym architektoniki, dlatego tak ważne jest, by cechował się trwałością i wytrzymałością. Niestety, nie jest elementem niezawodnym. Z biegiem czasu fundamenty mogą ulec osłabieniu z różnych przyczyn, takich jak osiadanie gruntu, działanie wody czy obciążenia konstrukcyjne.

Odpowiednie reagowanie na problemy z fundamentami jest kluczowe dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa całej struktury budynku. Wzmacnianie fundamentów mikropalami STATI Pile ma na celu celu poprawę ich nośności i integralności strukturalnej. Technologia Stati - CAL jest stosowana, gdy oryginalny fundament nie jest w stanie odpowiednio utrzymać obciążenia, dla którego został zaprojektowany, często z powodu warunków glebowych, starzenia się lub czynników zewnętrznych.

Dlaczego wzmacnianie fundamentów jest niezbędne? Kiedy mikropalowanie przynosi największe korzyści?

Wzmacnianie fundamentów warto rozważyć, gdy istnieją oznaki osiadania budynku. Pęknięcia w ścianach lub inne symptomy problemów strukturalnych są znakiem, że najwyższy czas działać! Innowacyjna technologia stosowana przez Famar jest również doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy planujesz nadbudowę. Dodawanie nowych pięter wymaga podwyższenia nośności budynku - wzmacnianie fundamentów jest konieczne, aby udźwignąć pozaplanowe obciążenie. 

Szybka i skuteczna naprawa i wzmacnianie fundamentów ma ogromne znaczenie z kilku powodów. Najważniejszymi aspektami stosowania mikropali STATI Pile jest możliwość modyfikacji istniejącej struktury budynku oraz przedłużenie jego żywotności. Kompleksowe i trwałe rozwiązanie, jakim jest metoda mikropalowania, opiera się na założeniu, że właściwie wzmocnione fundamenty:

 • zwiększają bezpieczeństwo istniejących konstrukcji
 • przedłużają wytrzymałość budynku, niwelując potrzebę częstych napraw i remontów
 • stanowią wsparcie dla dodatkowych obciążeń
 • pomagają rozwiązać problem nierównomiernego osiadania

Zastosowanie technologii Stati - CAL w różnych rodzajach budynków i obiektów 

Technologia Stati - CAL jest niezwykle wszechstronna  i efektywna, co przekłada się  na jej ogromną popularność w branży budowlanej na całym świecie. Uniwersalne zastosowanie i znacznie skrócony (w stosunku do tradycyjnych metod) czas pracy sprawiają, że mikropalowanie staje się coraz bardziej cenioną alternatywą dla tradycyjnych metod.

Palowanie fundamentów domu budynku biurowego od zewnątrzMikropalowanie fundamentów wewnątrz budynku.

Zdjęcie 1: Wzmacnianie i naprawa fundamentów z wykorzystaniem technologii Stati - CAL jest metodą o niskiej inwazyjności. Mikropalowanie pozwala na działanie zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz budynku. Zdjęcie 2: Podbijanie fundamentów od wewnątrz w wykonaniu specjalistów Famar. Zastosowanie mikropali STATI Pile pozwala na zachowanie komfortu mieszkańców. Prace nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu.

Podbicia betonowe, czy pełnowymiarowe pale - każda z tych technologii ma swoje ograniczenia wynikające z konieczności stosowania ciężkiego sprzętu lub wprowadza znaczne niedogodności, uniemożliwiając użytkowanie budynków w trakcie prowadzenia prac. Naprawa i wzmacnianie fundamentów poprzez instalację mikropali odbywa się w bardzo krótkim czasie, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Dlatego też często i chętnie stosuje się ją w najróżniejszych obiektach:  

 • Budynki mieszkalne: wzmacnianie fundamentów przy użyciu Stati - CAL jest powszechnie stosowane w budynkach mieszkalnych, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, takich jak bloki czy kamienice. Poprawia stabilność nieruchomości i zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Pozwala wyeliminować problemy związane z osiadaniem gruntu czy pękaniem fundamentów, które spowodowane są zmianami warunków gruntowo - wodnych czy drganiami powierzchni ziemi.
 • Budynki komercyjne: technologia Stati - CAL może być stosowana również w budynkach komercyjnych, takich jak biurowce, hotele czy centra handlowe. Wzmacnianie fundamentów w tego typu budynkach jest istotne ze względu na większe obciążenia i bardzo dużą intensywność użytkowania.
 • Obiekty użyteczności publicznej: budowle użyteczności publicznej, takie jak szpitale, szkoły czy muzea, również korzystają z technologii Stati - CAL. Dzięki wzmacnianiu fundamentów możliwe jest utrzymanie bezpiecznych i stabilnych warunków dla użytkowników tych obiektów. Co ciekawe - technologia ta jest całkowicie bezpieczna także dla budynków zabytkowych - naprawa fundamentów kamiennych czy tych wykonanych z cegły nie stanowi żadnego problemu. 
 • Infrastruktura transportowa: nie tylko budynki, ale także infrastruktura transportowa! Elementy dróg takie jak mosty czy tunele, mogą być wzmacniane przy użyciu mikropali Stati Pile. To skuteczna forma zabezpieczenia konstrukcji przed osiadaniem gruntu i zwiększenia ich nośność, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowników.

Wzmacnianie zabytkowego mostu murowego przy pomocy mikropaliRenowacja konstrukcji przyległego do zamku kamiennego mostu, województwo podkarpackie

Drogi, mosty, czy tunele - profesjonalne wzmacnianie i stabilizowanie konstrukcji za pomocą mikropali znajduje zastosowanie także przy naprawie infrastruktury transportowej. Przykładem jest widoczny na zdjęciach zabytkowy most wzmocniony systemem Stati - CAL.

Wzmocnienie mikropalami posadzki przemysłowej pod relokację maszyn i ciężkich urządzeń - wydajne rozwiązanie dla przemysłu i produkcji

W kontekście przemysłu i produkcji zalety stosowania mikropali w celu wzmocnienia posadzki są nieocenione. Technologia Stati - CAL jest na tym tle bezkonkurencyjna: prace bez wykopów i ciężkiego sprzętu przebiegają w najkrótszym możliwym czasie i nie wymagają zatrzymania procesu produkcyjnego, tym samym nie generują strat spowodowanych zastojem. Do ekonomicznych aspektów dodać należy znaczne ograniczenie kosztów z tytułu mniejszej ilości materiałów zużywanych w procesie wzmacniania posadzek przemysłowych.

Skuteczne zarządzanie produkcją i wykorzystanie przestrzeni fabrycznej jest drogą do optymalizacji kosztów w firmie. Zwiększenie nośności posadzki, wzmocnienie ramp załadunkowych czy szybów windowych są  kluczowe w procesie modernizacji linii produkcyjnych. Wszystkie te działania są stałym punktem pracy fachowców Famar - z powodzeniem realizujemy projekty na terenie całego kraju, wspierając różnorodne branże, takie jak:

 • Przemysł motoryzacyjny: wzmocnienie posadzki mikropalami umożliwia zmianę miejsca linii montażowych, ciężkich maszyn produkcyjnych i innych urządzeń. Dzięki temu fabryki mogą dostosować swoją produkcję i zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni.
 • Przemysł ciężki: technologia Stati Pile jest wykorzystywana do relokacji maszyn i urządzeń używanych w produkcji stali, aluminium, cementu i innych materiałów. Pozwala to na efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi i minimalizację przestojów.
 • Przemysł spożywczy: mikropale Stati Pile są z powodzeniem wykorzystywane do wzmacniania posadzek przemysłowych, kiedy zachodzi konieczność zmiany lokalizacji maszyn używanych w produkcji żywności (linie pakujące, piece piekarnicze czy prasy do tłoczenia soków). Zapewnia to elastyczność i efektywność w produkcji.

Przemysł farmaceutyczny: wzmocnienie mikropalami umożliwia relokację i modernizację linii produkcyjnych leków, suplementów i innych produktów farmaceutycznych. Znacząco wpływa to na optymalizację procesów produkcyjnych i utrzymanie wysokich standardów jakości.

Wzmacnianie betonowych posadzek przemysłowych odbywa się punktowoWzmacnianie fundamentow w budynkach usługowych

Wzmacnianie betonowych posadzek przemysłowych odbywa się punktowo. Dzięki temu prace fachowców Famar nie blokują możliwości użytkowania przestrzeni produkcyjnej.

Specjaliści Famar gwarantują szybkie i skuteczne działanie bez utrudnień w działalności przemysłowej

Ekstremalna żywotność mikropali Stati Pile pozwala na zastosowanie ich do bardzo wysokich obciążeń, także w miejscach, w których narażone będą na działanie silnych drgań i wibracji.  Doskonałe przewodnictwo i bardzo wysoka odporność na działanie agresywnego środowiska sprawiają, że wzmacnianie posadzek przemysłowych pod relokację maszyn i ciężkiego sprzętu jest skuteczne i trwałe - za co ręczymy udzielanymi gwarancjami.

Proces wzmocnienia mikropalami jest stosunkowo szybki i skuteczny. Nie wymaga długotrwałych prac przygotowawczych ani znacznego czasu schnięcia masy cementowej. Dzięki temu minimalizowane są przestój i utrudnienia w działalności przemysłowej. Posadzka przemysłowa poddana działaniu technologii Stati -CAL jest bardziej stabilna i mniej podatna na uszkodzenia - zwiększa to moce przerobowe fabryk, tym samym stanowiąc doskonałą inwestycję w zwiększenie produkcji.

Wykonane odwierty w celu umieszczenia wzmacniających mikropaliWzmacnianie posadzki przemysłowej w celu relokacji maszyn

Zastosowanie mikropali znacznie zwiększa nośność posadzek betonowych. Sam proces przebiega bardzo szybko, a technologia Stati - CAL może być stosowana nawet w trudno dostępnych miejscach, w których niemożliwe jest zastosowanie tradycyjnych sposobów podbijania fundamentów.

Wzmocnienie posadzki betonowej w fabryce, hali magazynowej czy zakładach produkcyjnych pozwala na zwiększenie i optymalizację produkcji, co znacząco przekłada się na możliwości rozwoju przedsiębiorstwa.

Wykorzystanie wysokiej jakości stalowych elementów, które są specjalnie zaprojektowane do wzmocnienia konstrukcji, znacząco zwiększa nośność posadzek. Stanowi skuteczne rozwiązanie problemu zwłaszcza w miejscach nad instalacjami, gdzie płyta fundamentowa jest z reguły znacznie cieńsza. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni fabrycznej - budowa antresol, dodatkowych ciągów produkcyjnych, zwiększona ilość regałów - wzmacnianie posadzek metodą Stati CAL to większe możliwości twojego przedsiębiorstwa!

Technologia Stati CAL: wieloaspektowe wzmacnianie konstrukcji budynków

Naprawa posadowienia domu to nie tylko rozwiązanie problemu pękających ścian. Profesjonalne wzmocnienie fundamentów pozwala na przedłużenie żywotności zabytków czy modyfikację struktury domu (któż nie myślał o dobudówce niech pierwszy rzuci kamieniem!). Jednak to tylko wierzchołek problemów, w których rozwiązywaniu jesteśmy ekspertami. 

Od lat działamy wielotorowo, z powodzeniem stosując innowacyjną technologię mikropalowania na wielu płaszczyznach. Jako wyłączny dystrybutor Stati - CAL zajmujemy się również skutecznym wzmacnianiem posadzek przemysłowych, a także wykorzystujemy mikropale Stati Pile przy przygotowaniu trudnych gruntów pod nowe inwestycje budowlane.

Słowem - zastosowań naszej metody jest tak wiele, jak wiele jest potrzeb i problemów naszych Klientów. Świadczymy kompleksowe usługi na terenie całego kraju, a realizowane przez nas projekty objęte są wieloletnią gwarancją. Konsultacja z naszymi ekspertami jest całkowicie darmowa, ponadto wykonamy za ciebie wszelkie niezbędne badania i ekspertyzy.

Jeśli nawiązałeś już współpracę z biurem projektowym i dysponujesz niezbędnymi badaniami i dokumentacją, lub sam jesteś specjalistą w tej dziedzinie i poszukujesz podwykonawcy - Famar bezsprzecznie jest miejscem, do którego śmiało możesz skierować się z propozycją współpracy. Zapraszamy do kontaktu  i zapoznania się ze szczegółami naszej oferty!

 

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.